niedziela, 16 stycznia, 2022

Aranżacja

Architekt wnętrz – co robi i ile kosztuje skorzystanie z jego usług

Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz jest coraz bardziej popularne. W konsekwencji tego nasz dom może nie tylko zyskać nowe wnętrze, ale też stać się w większym stopniu funkcjonalne. Cennik tych projektantów nie jest zawsze taki sam. Różni się zależnie od miejscowości lub rodzaju wykonywanej pracy. Co także oddziałuje na finalny koszt tego serwisu? Na jaką cenę powinniśmy być przygotowani w Warszawie?

Tekst dzięki uprzejmości michalstrawa.pl – architekt wnętrz w Warszawie.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem i aranżacją mieszkań. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozstawienie umeblowania, ale również dodanie wnętrzu praktyczności. Architekci po studiach posiadają również pojęcie o materiałach wykończeniowych, umieją sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D lokali. Architekci świetnie potrafią posługiwać się programami graficznymi. Dobrze jest nie porównywać architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Architekt skończył studia inżynieryjne, aby zostać projektantem i dekoratorem nie jest wymagane posiadanie wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

Przede wszystkim istotna jest wielkość i rodzaj projektowanego wnętrza. Zupełnie koszt za projekt kawalerki będzie inny niż domku piętrowego. Tutaj sprawa jest lekko podchwytliwa, ponieważ zazwyczaj architekt zażąda większej opłaty za 1m2 przy projektowaniu małego mieszkania niż dużego domku. Spowodowane jest to tym, że w domach przeważnie przestrzeni jest dużo i można sobie pozwolić na o wiele więcej swobody podczas aranżacji. W mieszkaniu natomiast ważny jest każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni w malutkim mieszkaniu wymaga bezwzględnie więcej czasu.

Nie oznacza to mimo wszystko, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci z reguły określają cenę za 1m2 a kawalerka jest przecież o wiele mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza rodzajem i wielkością projektowanej przestrzeni istotne jest wykształcenie i kompetencje architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że pomimo istnienia studiów w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, żeby pracować w tym zawodzie. Na rynku na pewno znajdzie się wiele osób, które oferują te usługi a nie mających wcale doświadczenia. Warto więc sprawdzić jak długo projektant jest na rynku, czy ma pozytywne opinie za projektowanie domów w Warszawie i czy posiada dyplom za ukończenie studiów.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka sprawia, że ceny projektu różnią się jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta stworzenie projektu koncepcyjnego a także kompleksowego. Ten drugi zapewnia niewątpliwie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego masz koncepcje układów pomieszczeń, rozmieszczenie wyposażenia wnętrza, propozycje materiałów wykończeniowych, ale także wizualizację lokalu oraz pełną dokumentację techniczną.