niedziela, 16 stycznia, 2022

Porządek

Co warto o skupie złomu?

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a oprócz tego zdobyć trochę pieniędzy. Co więcej na niektórych złomowiskach, można także zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie starych przedmiotów na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego wiele osób postanawia zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można sprzedać w takim miejscu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto wie, że takie rzeczy należy wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie kupi aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać poddane recyclingowi. Mimo wszystko warto włożyć trochę wysiłku, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić nieco pieniędzy. 

Co możemy zaliczyć do złomu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy znajduje się w domu, a mogłyby zostać sprzedane z zyskiem. Co to jest złom? Najogólniej mówiąc są to wszelkiego typu odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które jednocześnie nadają się do recyclingu. Takie niepotrzebne przedmioty można stopić i otrzymany z nich metal ponownie użyty. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, różnego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Ile można zarobić na takim skupie?

To, ile zarobimy oddając metale do skupu zależne jest na pewno od tego, jaki to jest metal. Co prawda skupy przyjmują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można zarobić od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, warto je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Bezdyskusyjnie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Na pewno z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Następną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że w czasie recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów odzysku. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być wcześniej dobrze przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał szybko i bez zakłóceń. Poza tym takie rzeczy muszą być oczyszczone z niepotrzebnych materiałów jak papier, folia, szkło. Kolejną istotną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom trzeba osobno odłożyć stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej korzystne dla sprzedającego. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali zostanie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody także można sprzedawać na złomie? 

Wiele skupów, które mają taką możliwość przyjmuje także niepotrzebne, zniszczone auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych części. Często jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na szrot trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz zrezygnowano z niej i na sprzedaniu wraka można nawet zyskać. 

Czego nie sprzedamy na skupie złomu?

Coraz więcej osób sprzedaje bezwartościowe, metalowe przedmioty na złom. Takie punkty często przyjmują prawie wszystko, ale jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? W skupach złomu z pewnością nie spieniężymy monet będących aktualnie w obrocie. Kolejną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Oczywiście taki skup nie może kupować również trakcji kolejowych czy tramwajowych, także w sytuacji kiedy możemy udowodnić, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Pomimo tego warto czasami zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty odwieźć na złomowisko. Jest to zdecydowanie bardziej korzystna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot dostanie drugie życie.

Kto może założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Na pewno trzeba posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność trzeba zdobyć właściwe pozwolenie z gminy gdzie będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli potencjalny przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.