poniedziałek, 16 maja, 2022

Ogród i balkon

Jakie są rodzaje filtrów do systemów nawadniania ogrodu?

W jakim celu tak w zasadzie konieczne są filtry do systemów nawadniania ogrodu? W głównej mierze łagodzą one zabrudzanie roślin osadami, które przekazywane są wraz z wodą podczas deszczu. Oprócz tego utrzymują system nawadniania w lepszej kondycji i dbają o jego poprawną pracę. Warto ich używać nawet gdybyśmy nie korzystali z wody deszczowej, dlatego, że możliwa jest sytuacja kiedy zjawią się zabrudzenia na przykład po modernizacji systemu nawadniania.

Filtry definitywnie trzeba wybierać ze względu na rodzaj i wielkość pojawiających się zanieczyszczeń, a także maksymalny przepływ. W sklepach dostępne są 3 różne typy filtrów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Filtry siatkowe – charakterystyka

Filtry siatkowe – np. takie z Watermil są najprostszymi filtrami do systemów nawadniania. Zaliczają się do filtrów mechanicznych i do odfiltrowania zabrudzeń potrzebują siatki, która włożona jest do wkładu umieszczonego w obudowie. Filtr siatkowy doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia wody z drobinek organicznych.

Warto dodać, że filtry siatkowe możemy użytkować samodzielnie, lub jako dodatkowy filtr do tych żwirowych – w takiej sytuacji widzimy dwa razy większą skuteczność w oczyszczaniu wody.

W sklepach znajdziemy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnicę znajdziemy w sposobie ich oczyszczania z brudów. Te manualne trzeba czyścić samemu i robi się to przez wyjęcie wkładu, który kolejno należy wyczyścić pod kranem. Filtry półautomatyczne mają pewnego rodzaju czujnik, który wskazuje, że konieczne jest wyczyszczenie wkładu. Wciąż należy samodzielnie przebrnąć przez taką czynność, ale jest ona dużo prostsza niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. Istnieją również filtry stuprocentowo automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, oraz sterownik, który sam oczyszcza siatkę filtra.

Filtry żwirowe – kiedy warto je kupić?

Filtry żwirowe (zobacz) czasami wykorzystywane są wraz z filtrami siatkowymi. Dzieje się tak ponieważ oczyszczają one wodę z konkretnych substancji a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy w takich momentach wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i filtruje te substancje, z którymi filtr żwirowy nie może sobie poradzić.

Filtry żwirowe podzielimy na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają małe gabaryty i charakteryzują się sporą przelotnością. Służą przeważnie do usuwania zawiesin mineralnych.

Filtry beczkowe za to miewają swój udział przy odżelazianiu i odmanganianiu, usuwaniu zanieczyszczeń z wód powierzchniowych albo pozbywają się bardzo drobnych zawiesin mineralnych. Takie filtry wypełniane są nieprzypadkowo wybranym do rodzaju zabrudzeń tworzywem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe wyglądem i wielkością bardziej przypominają filtry siatkowe. Służą do przesiewania wody z małych zabrudzeń na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się pamiętać, że jeśli planujemy pobierać wodę ze zbiorników rzecznych albo sadzawek to bez wątpienia lepiej jest kupić filtr żwirowy.

Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które mają za zadanie zbierać brudy. Identycznie jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich – w tej sytuacji powinno się zdjąć obudowę, wyjąć dysk, umyć go pod kranem i znowu włożyć z powrotem na miejsce.

Ważne jest to, że filtry nie są jednorazowe – trzeba kupić nowe wtedy, kiedy zniszczą się. W sklepach nabędziemy kilka rodzajów filtrów i zanim zdecydujemy się na konkretny typ, moglibyśmy przemyśleć który się nam sprawdzi. Kupując filtr trzeba sprawdzić jaką wodę wykorzystujemy do systemów nawadniających i jaki jest jej przepływ. Zależnie od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe oraz żwirowe.

Źródło: Firma Watermil – systemy nawadniania