niedziela, 16 stycznia, 2022

Ogrzewanie

Kotły na pellet – dlaczego powinniśmy je wybrać?

Piece na pelet są niezwykle proekologiczne. Są też dość zautomatyzowane i skuteczne. Co więcej należałoby uświadomić sobie o tym rodzaju ocieplania budynku, kto powinien się nim zaciekawić i czemu warto w niego zainwestować?

Wpis został opracowany na podstawie informacji ze strony internetetowej przedsiębiorstwa Domusa.

Dlaczego kotły na pelet są godne naszej uwagi?

Zainteresować się nimi mógłby każdy, ponieważ ich działanie jest bardzo przyjazne środowisku, ale przede wszystkim domy, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest mimo wszystko lepszym wyjściem niż stosowanie węgla kamiennego.

  • Nie emituje on w żaden sposób dwutlenku węgla, co jest zasadniczo niewiarygodnie ważnym czynnikiem dzisiaj, ponieważ próbujemy pokonać globalne ocieplenie.
  • Dużo kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Następnym aspektem jest niemalże całkowite zautomatyzowanie takich pieców. Same się podpalają, same dozują paliwo i w razie potrzeby gaszą się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co parę dni dosypać pellet i wynieść popiół z niego.
  • Na rynku kupimy też piece z dodatkowym zasobnikiem CWU, na skutek czego będziemy mogli też grzać wodę.
  • Kotły na pellet są tańsze w używaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich koszt jest podobny do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie nie jest on dostępny.

Jak dużo naszej uwagi potrzebuje kocioł na pellet?

Piece na pelet zazwyczaj mają tylko jeden przycisk, który ma za zadanie uruchomić całą maszynę. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa jednocześnie.

Kotły na pellet są prawdopodobnie maksymalnie skomputeryzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system samoczynnego startowania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też kotły, którymi można kierować za pomocą aplikacji w telefonie. W ten sposób jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to wrzucanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości kotła jaki mamy – z reguły jest to mniej więcej 3-5 dni.

Jak wiadomo od razu po zakupie zalecane jest dobrze ustawić kocioł na pellet, tak aby nie spalał zbyt dużo paliwa lub powietrza. Czynniki te rzutują na moc i wielkość spalania pieca. Najistotniejszymi ustawieniami, na które powinno się zwrócić uwagę są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie skonfigurować dobrze pieca, lub nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to bezbłędnie – poradźmy się specjalisty. Czasem warto wydać więcej i upewnić się, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w domu czy awariami.

Pelet jest zaskakująco wygodny. Wykonany jest z resztek po obróbce drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są złączone w nieduże walce i kulki. W związku z tym jest o wiele czystszy od węgla, wobec tego kotła nie trzeba myć bardzo często, a popiół z pelletu jest ekologiczny. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt niezwykle łatwo się go dozuje.

O co zapytać przed nabyciem kotła na pelet?

Co najważniejsze sprawdźmy ile mamy miejsca na postawienie pieca. Kotły mają najróżniejsze gabaryty w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Po drugie niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci wymagają minimalnej średnicy i wysokości komina. Dodatkowo niezmiernie ważny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Dosyć istotne jest aby zweryfikować jaką gwarancję posiada nasz potencjalny piec i jak daleko ewentualnie znajdują się serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły jedynie na pelet, ale też takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Spójrzmy jaki piec bierzemy, gdyż palenie ekogroszku w piecu, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.