poniedziałek, 16 maja, 2022

Wykończenie

Miejsca warte odwiedzenia w Gdańsku

Gdańsk jest z pewnością miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego umiejscowieniu nad morzem, oraz bogatej historii. Co roku to wyjątkowe miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, a także z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, mający wiele cennych zabytków, oraz miejscem od którego zaczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto posiada dużo innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Jedną z takich ciekawostek są przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Niewiele osób wie, że ze względu na nietypowe położenie Gdańska ostatnio wybudowano tam bardzo długie schody, bo mające aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzona została także roślinność, która bardzo uprzyjemnia spacer. Co należy odwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się „wdrapać”, aby podziwiać panoramę miasta i okolic?

Kilka słów o Gdańsku

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem mogącym poszczycić się burzliwą historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto było w rękach Brandenburczyków, aby następnie zostać przejęte przez Krzyżaków. W ich rękach pozostało przez kolejne 150 lat. Władcą, który przyłączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wtedy też nadał wiele praw, m.in. prawo do własnej monety. Na pewno miasta nie ominęły także rozbiory Polski, kiedy to znów musiał zmienić przynależność. Następnym znaczącym okresem w historii był początek II wojny światowej, wówczas 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. W tamtym czasie miasto zaczęło przynależeć do III Rzeszy. Po wojnie został szybko odbudowany, rozwijał się przemysł a także gdański uniwersytet. Kolejnym kamieniem milowym w historii Gdańska był początek strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, narodzenie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa oraz zakończenie komunizmu.

Symbol Gdańska- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której ściany całkowicie wybudowane zostały z cegły. Bazylika wzniesiona jest w stylu gotyckim, charakterystycznym dla miast nadbałtyckich. Jest to na pewno dobrze rozpoznawalny symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na ujmującą architekturę i ciekawą historię. To co przyciąga turystów jest na pewno wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Do połowy drogi są one wąskie i kręte, aby następnie zmienić się w szczególnie obszerne. Po drodze na taras można także podziwiać dwa dzwony- Gratia Dei oraz Ave Maria. Należy pamiętać, że  nie są to byle jakie dzwony- Gratia Dei waży niemal 8 ton, drugi natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można oglądać wyjątkowe sklepienia z góry, a także przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Na pewno wysiłek, jaki trzeba włożyć w przejście takiej ilości schodów jest warty tego, co czeka nas na samym ich końcu.

Przedproża jako symbol Gdańska

Ścisła zabudowa Gdańska nie sprzyjała budowaniu miejsc, gdzie ludzie mogliby urządzać spotkania towarzyskie. W mieście nie ma przestronnych parków, jedynym wyjściem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na obrzeża. Z pomocą przy rozwikłaniu tego problemu przyszli architekci projektując tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed budynek. Ich szerokość umożliwiała swobodne spotkania towarzyskie. W czasie ładnej pogody to właśnie tam mieszkańcy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża pełniły także funkcję bezpiecznych placów zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Obok większości przedproży było często zejście do piwnicy. Przedproża były również sposobem na radzenie sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Parter kamienicy zazwyczaj projektowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do kamienicy poprzedzone było przedprożami. Przyjmuje się, że powstanie tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Często przedproża zabudowywano i zadaszano, aby zwiększyć rozmiar sklepu znajdującego się w budynku. Oczywiście wygląd przedproży różnił się w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku uboższych dzielnic balustrady były proste, w bogatszych z kolei dekorowano je pięknymi kamiennymi rzeźbami. 

Góra Gradowa- miejsce warte odwiedzenia

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest również jako punkt widokowy, można odwiedzić także mniej popularną Górę Gradową. Miejsce to spełnia także funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa wysoka jest na 50 m, na szczycie której znajdują się liczne bunkry do celów obronnych. Z tego powodu jest to wyjątkowe miejsce dla miłośników bunkrów. Są tam także inne atrakcje jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa umiejscowiona jest we wschodniej części miasta, tuż za stacją kolejową. Wybudowany na górze w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi naprawdę wyjątkowy widok. Warto przyjechać do Gdańska, aby spędzić w nim kilka dni, ponieważ weekend to z pewnością za krótko, zwłaszcza jeśli chodzi o odkrywanie wyjątkowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.