niedziela, 16 stycznia, 2022

Fotowoltaika

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika staje się współcześnie coraz popularniejsza. Jest to nie tylko wyjątkowo ekologiczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można znacznie zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Niemniej, aby instalacja odpowiednio działała, musi być przede wszystkim przemyślana. Dlatego właśnie istotny jest projekt instalacji fotowoltaicznej. W jaki sposób zaprojektować instalację fotowoltaiczną?

Partnerem wpisu jest firma Technit – fotowoltaika Gdańsk.

Co powinno znaleźć się na projekcie instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo ważne jest, żeby projekt instalacji fotowoltaicznej jednocześnie uwzględniał zarówno potrzeby mieszkańców, jak i wszystkie parametry budynku. Powinien on zawierać wymiary i parametry budynku – stan oraz rodzaj pokrycia dachu. Pracownicy zajmują się rozpisaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątów nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi ekspozycja na promienie słoneczne. Niezwykle istotne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Uwzględniane są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Na starcie powinno się zaznaczyć, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznych może być skomplikowane. Samodzielne podejście do tego nie będzie najlepszym rozwiązaniem – nie tylko dlatego, że zajmuje dużo czasu oraz zaangażowania, ale także wymaga dużej znajomości fotowoltaiki.

Zdecydowanie lepsze będzie zdecydowanie się na pomoc firmy zajmującej się fotowoltaiką. Pracownicy kompleksowo podejdą do zagadnienia, dzięki czemu klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Dobra ekipa przyśpieszy czas tworzenia projektu oraz jego realizację. Dzięki wykwalifikowanym fachowcom można zyskać pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie najwyższej jakości. Projekt zostanie zgodny z wymaganiami technicznymi oraz terenowymi.

Jak przebiega stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, żeby lepiej poznać ich wymagania oraz aktualne wykorzystanie prądu. Na tej podstawie oszacują zużycie energii elektrycznej oraz zaprojektują odpowiednio wydajną instalację. W czasie projektowania najlepszej instalacji ekipa uwzględni straty wywołane zacienieniem. Na projekcie będzie rozpisany układ przewodów oraz łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce montażu falownika.