niedziela, 16 stycznia, 2022

Ogród i balkon

Najistotniejsze wydarzenie branży rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych – ogólnoświatowe targi

Międzynarodowe targi rolet i bram organizowane są systematycznie co 3 lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo ważne wydarzenie w tej dziedzinie gromadzące ponad 1000 wystawców ze wszystkich krajów świata. Wystawy te organizowane są na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję wizytuje ponad 65 000 gości ze 140 krajów. Wystawcy pokazuja innowacyjne rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci czekają z pokazaniem swoich najnowszych produktów właśnie na targi w Niemczech. Pawilony targowe położone są niedaleko lotniska oraz autostrady, co pozwala gościom na bezproblemowe dotarcie na miejsce. Większość firm, które prezentują tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Bogaty program  ramowy targów sposobem na sukces

Program wystawy rozpoczyna wręczeniewyróżnienia za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są prezentacje Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej miały miejsce również warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Warto podkreślić, że program ramowy wzbogacono o specjalne imprezy zaadresowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno targi w Stuttgarcie są sposobnością do pogłębienia branżowej wiedzy i wymiany doświadczeń ze specjalistami w obrębie rolet okiennych, markiz, oraz drzwi. Program jest starannie ułożony, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Zainteresowani mogą na żywo poznać nowości w branży, a także poznać rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Jakie nowe wydarzenia czekają na gości targów?

Poprzednia edycja wystaw miała miejsce w 2018 roku. Zaplanowano wówczas miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał o wiele więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły pokazywać swoje osiągnięcia, ponadto w Rothausapark miały miejsce wystawy specjalne poświęcone szczególnie tej branży. Współczesne systemy w branży są na tyle elastyczne, że można je wykorzystywać niemal w każdych rozwiązaniach architektonicznych, a także odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i wyjątkowym wzornictwem. Niewątpliwie godny uwagi jest także dział „Smart Home”, na którym zorganizowano wiele wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz nabywcy. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w branży. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy odbył się ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Targi są na pewno okazją do wytyczenia pewnych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, bardziej zautomatyzowane oraz są inteligentne. W chwili obecnej rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną domów. Także bramy nie pozostają w tyle pod tym względem. Dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie napędów są także bardziej komfortowe. Na pewno ważnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano nowoczesne wzornictwo w połączeniu z najnowszą techniką. Oczywiście i w tym przypadku nie pominięto bardzo istotnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność Polski na targach 

Targi w Niemczech są niewątpliwie wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi i markiz. Na targach, które odbyły się w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, gości oraz producentów. Swoją ofertę innowacyjnych rozwiązań zaprezentowało wówczas aż 39 polskich firm.

Odwołane targi z 2021 roku

Targi w 2018 roku odniosły ogromny sukces, zdecydowanie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Kolejna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po intensywnych dyskusjach z najistotniejszymi producentami, partnerami targów a także ze stowarzyszeniami branżowymi podjęto tę decyzję. Mimo wszystko w zaplanowanym czasie miała miejsce elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła wystawcom swobodny kontakt online. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami i odwiedzającymi.

Targi dla zwiedzających – organizacja wyjazdu

Targi w Niemczech od dłuższego czasu szczycą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem gości i wystawców. Jest to ważne wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi oraz wielu innych. Regularnie co trzy lata producenci z wielu krajów gromadzą się, aby pokazać innowacyjne rozwiązania w branży. Jednakże wyjazd na tego typu wydarzenie może być problematyczny, dlatego warto skorzystać z propozycji firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i producent. Dzięki temu można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od a do z. Dzięki temu wystawca może skupić się na prezentacji produktu, a nie na planowaniem dojazdu czy pobytu.