niedziela, 16 stycznia, 2022

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu – wybrać pellet czy wlęgiel?

Przed tymdylematem zostaje postawionych duża ilość osób, opinie wahają się, a pośród kupujących znajdą się fani zarówno pelletu, ekogroszku jak i tradycyjnego węgla. jaki czynnik sprawia że wybór jest taki trudny a zdania podzielone? Dziś pokażemy Ci plusy oraz wady wszystkich metod opału.

Pomoże Ci to zdecydować, która metoda opału będzie dla Ciebie najlepsza. Polecimy Ci również popularnych, zaufanych producentów oferujących wysokiej jakości produkty opałowe. By dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten wpis.

Co jest bardziej opłacalne – węgiel czy pellet?

Do niedawna wielką przewagę powyższej kwestii posiadał węgiel. Jako często stosowany materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zdobył wielu zwolenników. Jednak w ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść innych środków opału jak na przykład pellet. Po podwyżce kosztów węgla używanie go przestało być tak korzystne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od nowych metod.

Właśnie przez wzgląd na cenę pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaproponować lepszą cenę. Pellet tworzony jest ze ścinków drzew które zostały po produkcji, są one stłoczone w końcowy produkt. Jest to mniej utrudniony i tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego lub kamiennego a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż zużywa się odpady. Produkcja pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki terenów zielonych czy też wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w wypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel bywa uznawany za najbardziej wydajną formę opału. Wydajność opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego klasy. Zwykle im wyższy jego koszt , tym lepszą klasę węgla dostajemy. W owej kwestii pellet niewiele jednak odbiega od tradycyjnego  węgla. Doskonaląc technikę produkcji dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wydajność podobną do węgla a przy tym bardziej pewną, zawsze wiesz czego możesz się spodziewać po produkcie, który kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W tej konkurencji niekwestionowanym faworytem został pellet. Jest to znacząco czystszy oraz bardziej wygodny sposób opału niż węgiel. Proporcja odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się wyjątkowo niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. To pokazuje skalę nieczystości, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o częstotliwość czyszczenia pieca chodzi. Ilość odpadów pozostałych po spalaniu to także wpływ na środowisko i jakość powietrza. Palenie węglem znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, żeby wybrać tę metodę opału, nie tylko wymaga więcej pracy w trakcie codziennego użytkowania, ale też węgiel nie jest tak bezproblemowy i wygodny w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu podjąłeś już decyzję, która forma opału jest dla ciebie najkorzystniejsza, zachęcamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Olczyk, Olimp, Smile czy też Zator, których wyroby możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.