poniedziałek, 16 maja, 2022

Fotowoltaika

Panele słoneczne w Gdyni- czy warto?

W ostatnim czasie coraz częściej można zetknąć się z promowaniem fotowoltaiki. Czym one są? I skąd tak duża ich popularność? Fotowoltaika wbrew niektórym opiniom nie są złożonym mechanizmem. W skrócie ich podstawowym celem jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku większej ilości energii istnieje możliwość przesłania jej do  zakładu energetycznego. Dlatego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, a także przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na duże obniżenie opłat za prąd. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym popyt na panele słoneczne są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup. 

Minusy i Plusy paneli słonecznych

Przed decyzją o montażu paneli słonecznych należy rozważyć wszystkie plusy i minusy, a także zastanowić się, czy posiadamy ku temu właściwe warunki. Nie można zapomnieć, że panele powinny być montowane w miejscu nasłonecznionym, warto unikać cienia.
Pierwszym i najważniejszym plusem paneli słonecznych jest niewątpliwie to, że jest to przyjazne środowisku źródło energii. Mając własne panele na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju samodzielność od podwyżek cen za prąd,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w przypadku wyprodukowania więcej energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w sezonie ograniczonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej minusy?
Na pewno ich cena. Mimo ulg podatkowych i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja prądu uzależniona jest od  ilości dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż wad dlatego warto rozważyć ich montaż jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele słoneczne?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne, warto zastanowić się jaki sprzęt wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, gdyż panele słoneczne są niewątpliwie inwestycją na lata. Istotne, aby były trwałe i odpowiedniej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to czynniki, które przemawiają za nie oszczędzaniem na zakupie paneli fotowoltaicznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po krótkim czasie. Duży wpływ na ich długowieczność mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Nieodpowiednio zamontowane panele są przyczyną usterek, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest bez zarzutu.  

Dotacje paneli fotowoltaicznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z najlepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, co ma wpływ na wytworzenie odpowiednich ilości prądu. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dotacje miejskie na instalację paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25% wartości paneli. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tego zakupu. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy da radę z niego skorzystać. Ponadto jest także opcja uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dotacji jest znacznie większa, bo wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą wziąć niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich zasadach. 
Źródło: Sollab – fotowoltaika w Gdyni