You are here:

Podłączenie grzejników

Podłączenie grzejników

Podłączenie grzejników

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni grzejnik do swojego domu czy mieszkania, musimy się teraz zastanowić nad jego podłączeniem do instalacji. Jednak każdy grzejnik wymaga podłączenia do dwóch przewodów: zasilającego i powrotnego. Przewód zasilający doprowadza do grzejnika gorącą wodę, zaś drugi przekazuje wodę z powrotem do instalacji.

Istnieją cztery podstawowe typy podłączeń: boczne jednostronne, krzyżowe, siodłowe i odpodłogowe. To na jaki sposób podłączenia się zdecydujemy, zależy od instalacji (pompowa, grawitacyjna), a także od sposobu jej prowadzenia, od naszych zasobów finansowych, a także względów estetycznych.

Dużym udogodnieniem jest to, że większość grzejników możemy zamontować bez potrzeby wyjmowania ich z fabrycznych opakowań. Najwięcej możliwości podłączeń do instalacji dają uniwersalne grzejniki płytowe.

Podłączenie boczne jednostronne stosuje się w przypadku grzejników członowych, a także płytowych z przyłączami bocznymi (grzejniki typu C).

W tym przypadku rury zasilania i powrotu podłączone są do grzejnika z boku. Przewód zasilania powinien być podłączony do górnego króćca grzejnika, a powrotny do dolnego. Warto pamiętać, że odwrotne podłączenie powoduje spadek mocy cieplnej grzejnika o ponad 30 proc.

Podłączenie krzyżowe dwustronne stosuje się, gdy długość grzejnika przekracza 2 metry, w celu zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury na całej powierzchni grzejnika. Przy tym podłączeniu rury zasilania i powrotu znajdują się po przeciwnych stronach grzejnika.

Podłączenie siodłowe dwustronne to szczególny przypadek połączenia dwustronnego. W tym połączeniu obie gałązki (zasilająca i powrotna) podłącza się do dolnych otworów grzejnika. Takie podłączenie stosuje się w grzejnikach zasilanych z boku (typ C), gdy instalacja CO rozprowadzona jest w listwach przyściennych nad podłogą.
W przypadku takiego podłączenia, należy pamiętać, że spowoduje ono spadek wydajności grzejnika o ok. 10 procent.

Podłączenie odpodłogowe pozwala na poprowadzenie przewodów grzewczych pod podłogą, co wygląda bardzo estetycznie. Przewody są podłączane od dołu, a długość przewodów, które możemy zobaczyć na zewnątrz wynosi jedynie ok. 10 cm. Podłączenie takie stosuje się jedynie w przypadku grzejników oznaczonych symbolem V i VK, które mogą być podłączane od dołu. Są to grzejniki płytowe i konwektorowe. Warto wziąć pod uwagę, że grzejniki płytowe z podłączeniem odpodłogowym są droższe od tych z podłączeniem bocznym o ok. 25 procent.

Podłączenie grzejników
1 vote, 5.00 avg. rating (98% score)

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top