niedziela, 16 stycznia, 2022

Bez kategorii

ABC wznoszenia budynku. Co to są wiązary dachowe? Co trzeba o nich wiedzieć?

W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Wśród nich są elementy wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego typu szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których musimy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.