niedziela, 16 stycznia, 2022

Ogród i balkon

Czym jest nawadnianie kropelkowe i czy warto w nie zainwestować?

Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania roślin w naszych ogrodach i szklarniach. W tym celu bardzo dobrym pomysłem będzie nawadnianie kropelkowe – system ze wszech miar uniwersalny, który może pochwalić się niezwykle obszernym szeregiem zalet. Zapraszamy do dowiedzenia się nieco więcej na ten temat!

Nawadnianie kropelkowe – niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania

Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się za pośrednictwem kilku metod. Można zamontować takie elementy, jak chociażby linia kroplująca (->https://watermil.pl/linia-kroplujaca/) czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Jak zatem widać, mnogość opcji jest dość obszerna i dostosować można poszczególne urządzenia do naszych potrzeb. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, które zapewnia nieustanny dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Kto powinien zdecydować się na nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Warto pomyśleć nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ gwarantuje wydajną pracę oraz solidne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się uznaniem na rynku.

piękny, nawodniony trawnik

Partnerem tego wpisu jest marka watermil.pl.

Dlaczego warto zdecydować na system nawadniania kropelkowego?

Instalacja nawadniania kropelkowego. niesie on ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala ona na oszczędne gospodarowanie wodą i dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. Liście nie mają kontaktu z wodą, gdyż nawadniana jest gleba – zapobiega to rozwojowi chorób grzybiczych. Dzięki systemowi nie ma też problemu ze zbrylającą się glebą. Dodatkowo do wody można dodać środki do ochrony roślin lub nawozy dzięki czemu są one rozprowadzane jeszcze efektywniej. Nawodnienie wpływa na szybszy wzrost roślin i obfitsze plony.

Instalacja nawadniania kropelkowego nie ma wielu złych stron. Może nią być przykładowo Dla wielu osób jedną z nich będzie niemała inwestycja w budowę instalacji – będzie to kosztowne szczególnie w przypadku dobrej jakości firmy. Niestety instalacji nie da się przenosić, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku wieloletnich gatunków roślin. Instalację trzeba co jakiś czas czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do zapchania.

Montaż systemu nawadniania kropelkowego – na co zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę?

Podczas montowania instalacji kropelkowej zwykle popełniane są rozmaite błędy. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:
  • niewłaściwą filtrację wody – bez odpowiedniego filtra lub na skutek złej jakości może dojść do zapchania emiterów i uszkodzenia instalacji;
  • źle rozplanowany układ emiterów – aby skutecznie nawadniać uprawy, emitery powinny znajdować się nad całą powierzchnią korzeni;
  • nieodpowiednia długość linii kroplującej – zakładając system nawadniania powinno się zwrócić uwagę na wskazówki producenta dotyczące wielkości ciągów;
  • linia kroplująca zasypywana ziemią – emitery nie będą odpowiednio pracować po przykryciu ziemią, można je ukryć pod korą, jednak muszą pozostać odkryte;
  • źle dopasowane ciśnienie wewnątrz przewodów – prowadzi ono do odkształcenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – dlatego dobrze jest zastosować regulator ciśnienia.