niedziela, 16 stycznia, 2022

Fotowoltaika

Fotowoltaika – najczęściej powtarzane mity

Fotowoltaika jest w ostatnich czasach jednym z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Przez coraz większą popularność, coraz częściej mówi się o fotowoltaice nie tylko w między fachowcami, ale także między znajomymi, którzy przypuszczalnie mają możliwość być zainteresowani inwestowaniem w tego typu technologię. Im przedmiot jest bardziej rozpowszechniony, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Jest wiele niedowiarków, którzy budują negatywne mity na temat opłacalności, wytrzymałości albo ilości energii, którą będziemy mogli uzyskać. Czy naprawdę jest czego się bać? Dziś spróbujemy rozwiać wszelkie plotki a także odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Imigo, fachowców świadczących usługi na terenie takich miejscowości jak Katowice, Rybnik czy też Bielsko Biała.

Słońce w Polsce nie pozwala na montaż paneli

To jeden z pierwszych mitów, który niestety skutecznie zniechęca ewentualnych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, iż ze względu na długa zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele fotowoltaiczne nie wygenerują wystarczającej ilości energii. Mapy nasłonecznienia mówią przeczą temu. Oszacowano, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co znaczy, iż nie ma żadnych obaw, aby inwestować w fotowoltaikę na terenie Polski.

Inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiki. Co, kiedy po wydaniu pieniędzy okaże się, że to nieudana inwestycja? Naturalnie jest to nieuzasadniony lęk. Obecnie jest duży wybór różnych ulg i dotacji, które zmniejszają cenę inwestycji w panele słoneczne. Dodatkowo, szacunkowo, przeciętna instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Należy także wziąć pod lupę stale wzrastające koszty energii. Tym bardziej warto wybrać uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie będą potrzebne. Może się zdarzyć, że ze względu na montaż paneli słonecznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Działanie paneli słonecznych zimą

Działanie paneli słonecznych nie jest ograniczona wyłącznie do ciepłych części roku. Jeśli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie powinniśmy martwić się, iż nie będą one dostarczały energii zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez cały rok, choć jak łatwo się domyślić zimą ma niższą wydajność. Jest tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie i wiosną. W mniej słonecznych miesiącach należy także mieć w pamięci, żeby zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są przysłonięte śniegiem. Powinno się je wtedy z niego oczyścić, aby mogły pracować bez zarzutu. Zwykle jednak firmy zajmujące się fotowoltaiką pamiętają o tym i montują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.