Piwnica ze względu na swoje położenie pod powierzchnią gruntu jest bardzo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są właściwie zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Żeby temu przeciwdziałać stosuje się hydroizolacje piwnicy. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem bardzo prostym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem bardzo drogich prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale koniecznym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Dlatego najlepiej taką hydroizolację zrobić w momencie, kiedy jeszcze fundamenty są odsłonięte. Najczęściej hydroizolację ścian piwnicy robi się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy warto robić izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkryć fundamenty, co jest wyjątkowo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z na pewno potrzebna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie pęknięcia, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu warto zadbać o skuteczną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były nienagannej jakości, gdyż ewentualne modyfikacje czy wymiany będą wyjątkowo skomplikowane. Warto również wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim posadowiony jest dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest skomplikowana, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez kilka miesięcy. Dlatego przed rozpoczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy oferujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich materiałów robi się hydroizolację piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość materiałów z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż wyróżniają się większą odpornością. Należy pamiętać, że tego typu maty łatwo pękają w czasie zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jak wykonać izolację piwnicy 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych pozwala na zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Dlatego należy przypilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem fundamentów należy zabezpieczyć je przed podciąganiem wody gruntowej. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy zacząć dalsze prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w sytuacji niektórych typów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał odpowiednio wysechł. Istotne jest, aby w takiej sytuacji z nakładaniem następnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty odpowiednio wyschną, ich powierzchnię należy starannie wyczyścić. Kolejnym krokiem jest położenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek posiada piwnicę opłaca się zastosować także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w sytuacji domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo ważnym etapem. Umożliwi w dłuższej perspektywie uniknąć problemów związanych z wodą przedostającą się do wewnątrz i kosztownych poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.