niedziela, 16 stycznia, 2022

Fotowoltaika

Korzyści posiadania paneli słonecznych

Od kilku lat znacznie wzrosła sława paneli słonecznych. Jeszcze niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było abstrakcją, obecnie stało się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem fotowoltaiki i pozyskiwać energię ze słońca. Instalacje takie posiadają wiele zalet, a co najważniejsze słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak funkcjonują panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Czym jest fotowoltaika?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami pobierającymi energię w ten sposób. Dziś ta metoda bardzo się rozbudowała i jest możliwość produkowania energii elektrycznej we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces składający się z wielu etapów. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który następnie przekazywany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni także funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Stale dopasowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Ponadto w razie powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest taka sama, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadwyżki prądu, można go przekazać do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie niewielka, można pobrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

6 korzyści jakie daje fotowoltaika

Panele słoneczne mają znacznie więcej korzyści niż wad. Wiele ludzi decyduje się na ich instalację głównie ze względu na liczne dotacje umożliwiające zmniejszyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej dotyczą przede wszystkim do aspektu ekonomicznego oraz ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z paneli słonecznych?

Zmniejszenie kosztów energii elektrycznej

Jest to zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z zainstalowania paneli słonecznych. Wytwarzanie własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależna jest od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa instalacja wyprodukuje nadwyżkę prądu można wysłać go do elektrowni, aby następnie pobrać w czasie niedoborów. Należy pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest bezpłatna i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach coraz więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za prąd- niezależność

Przydomowa instalacja fotowoltaiki umożliwia niezależność jeśli chodzi o nieustające podnoszenie cen energii elektrycznej. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych na pewno nie muszą się troszczyć potencjalnymi wzrostami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć wystarczającą ilość prądu muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce podstawowym surowcem niezbędnym do produkcji prądu jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są zupełnie bezpieczne. Co więcej do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. Podczas wytwarzania prądu nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Niewątpliwie decyzja o instalacji paneli wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami. Pomimo dotacji należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wyprodukowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, intensywnego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie ma potrzeby również ich czyścić, oprócz sytuacji, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dofinansowanie do montażu fotowoltaiki

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej ludzi w inwestowanie w wytwarzanie prąd, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało dużo programów proponujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje są w naszym miejscu zamieszkania. Oprócz samego wsparcia w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania PIT.