poniedziałek, 16 maja, 2022

Wykończenie

O czym pamiętać montując instalację elektryczną w nowym domu?

Jeśli osobiście nie zaprojektujemy instalacji elektrycznej to deweloper stworzy nam znikomą ilość gniazdek i punktów świetlnych. Potem spowoduje to, że w każdym pomieszczeniu położymy przynajmniej parę przedłużaczy, które trudno będzie pochować albo ładnie zharmonizować z umeblowaniem. Na dodatek zdarza się, że w domu będzie zwyczajnie ciemno i trudno będzie nam to załatać lepszą lampą. O czym warto więc pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej i jakich błędów lepiej nie popełniać?

Jak rozplanować gniazdka w mieszkaniu?

Na tym etapie wypada mieć już pierwszy plan lokalu. Powinniśmy wiedzieć gdzie będzie umiejscowione łóżko, kanapa, telewizor, ale także dokładne rozstawienie sprzętów w kuchni. W łazience warto wziąć pod uwagę gdzie będzie postawiona pralka oraz umywalka, abyśmy mogli spokojnie naładować szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. Na dodatek dobrze jest wiedzieć, że gniazdka w takim pomieszczeniu najlepiej żeby były osłonięte, żeby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich miejscach jest niezmiernie istotna.

Zazwyczaj deweloper sam z siebie nie zaprojektuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc powinniśmy przemyśleć gdzie stanie łóżko i umiejscowić gniazdka z obydwu stron. 

Podobna sytuacja będzie w przypadku salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka wyżej, dodatkowo zaprojektujmy jedno przy sofie, żeby móc podłączyć stojącą lampę oraz ładowarkę do smartfona. Fachowcy z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – biuro projektów elektrycznych na pewno z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Kuchnia w nowym mieszkaniu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najtrudniejszym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka powinny mieć zwykle oddzielne gniazdka. Powinniśmy zaplanować je w takich miejscach i na takich wysokościach, żeby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i żeby nie bać się, że kabel nie starczy.

Poza nimi w kuchni mamy ogromną ilość innych sprzętów. O ile blender czy robot kuchenny możemy każdorazowo odłączyć z gniazdka, to już czajnik albo ekspres do kawy przeważnie są podpięte do prądu ciągle. Identycznie wygląda sprawa z mikrofalą i okapem. W kuchni warto więc zaprojektować wiele gniazdek – wspaniale, żeby były nad blatem, tak aby korzystanie z nich było bardzo wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Źródło światła, które początkowo planuje developer jest także znikome. Jeśli nie nie mamy w planach kucia ścian aby samemu wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, powinniśmy z góry rozplanować gdzie i jak dużo świateł będziemy potrzebować. Jeśli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni moment na wcielenia tej zmiany w projekcie mieszkania. Podobnie jest w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj zamontuje jedną lampę nad lustrem, jeżeli w planach są dwie, po każdej stronie lustra – powinniśmy również ująć to w projekcie instalacji elektrycznej. Bywa, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – w tym miejscu również możemy zaplanować dwa punkty świetlne, jeden nad blatem, drugi nad stołem, przy którym jemy.

Jeżeli znajdziecie sprawdzonych fachowców to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych z pewnością znajdziecie w Gdańsku.