niedziela, 16 stycznia, 2022

Wykończenie

Okna z drewna czy z plastiku?

Jeżeli zastanawiałeś się swego czasu nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać jakie ramy okienne zamontować, to dobrze trafiłeś. Na pewno wiesz, że w sklepach znajdziemy różne modele okien. Segregujemy je ze względu na styl montowania, otwierania i zastosowanie, lub na materiał z jakiego są zrobione. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na materiale i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie idealny.

Styl rustykalny i okna z drewna, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób wytwarzania dostaniesz je tylko w uniwersalnych wymiarach. Z reguły są białe, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które umożliwią Ci zmianę wyglądu i dopasowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc doskonałe do pomieszczeń loftowych lub nowoczesnych.

Ramy drewniane wyróżniają się naturalną formą. W zależności od efektu jaki pragniesz uzyskać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo pomyśleć o bardziej luksusowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że doskonale pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi częściami budynku. Oprócz tego okna drewniane możesz zamówić w najróżniejszym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie sprawdź ofertę firmy Krakok.

O czym warto pamiętać wybierając okna plastikowe

Jeśli nadal nie wiesz, które okna wybrać to z pewnością przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda bardziej korzystnie. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie trzeba ich konserwować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pogodę. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczne będzie wymienienie ich. Oprócz tego weź pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia z powodu zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku intensywnego nasłonecznienia.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Ponieważ znamy już plusy i minusy plastiku to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Ramy charakteryzują się trwałością, są sztywne, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. Największą różnicą między nimi a plastikami jest konieczność konserwacji. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku musi być myta i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Weź pod uwagę, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji zastanów się czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.