niedziela, 16 stycznia, 2022

Ogrzewanie

Piec na pellet czy ekogroszek? Jakie rozwiązanie wybrać?

W ostatnich latach coraz częściej można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest w żaden sposób jasna i bardzo trudno stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich cechami i wybrać taki sposób ogrzewania budynku, który pasuje do naszych preferencji oraz wymagań. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i niezwykle ekonomiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnego rodzaju odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się przede wszystkim jego wydajność, ale również gwarantowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczny sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do trochę bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkiego granulatu – stąd zresztą jego nazwa. Rozwiązanie to cechuje się przede wszystkim dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie powinno się także narzekać na ilość nieprzyjaznych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Podsumowując – nie można zdecydować, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie się nie różnią, uzupełniają się również w zakresie plusów i minusów. Przez to niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, powinieneś zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?