niedziela, 16 stycznia, 2022

Wykończenie

Remont łazienki – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto przynajmniej raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, dlatego musi być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, muszą być dobrej jakości. W przypadku łazienki ważne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale także pewnymi parametrami, przez wzgląd na dużą wilgotność. Jak dobrać właściwe płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie należy się kierować? Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?

Płytki gresowe są wykonane na bazie szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia oraz innych składników. W przypadku łazienki można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zmoczeniu staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to materiał idealny do wyremontowania łazienki, jeśli wybierzemy taki o odpowiednich parametrach.

Jakie płytki z terakoty najlepiej się sprawdzą w łazience?

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Warto, że parametry techniczne płytki z terakoty są znacznie słabsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na ścieranie, ale mocniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co dobrze się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była niezwykle powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota posiada kilka stopni ścieralności, co umożliwia dobrać właściwy materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest niewątpliwie to, ze posiada ona zdecydowanie więcej wzorów i kolorów. Terakota często układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być również stosowana na zewnątrz, jeśli wyróżnia się się odpornością na mróz.

Czy glazura jest dobrym surowcem do łazienek?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura Otwock jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest cienką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w szorowanie środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, wykorzystywany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Czym wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym parametrem przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Zwłaszcza w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Należy również rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak szeroki wybór, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Można wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą najlepsze rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je zamówić również przez internet.