sobota, 04 grudnia, 2021

Ogrzewanie

W jakiej sytuacji wypożycza się klimatyzatory?

Często w naszym klimacie trafiają się wyjątkowo gorące dni. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. W takiej sytuacji podniesienie komfortu może umożliwić dobry klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? Krótko mówiąc jest to urządzenie, służące do ochładzania powietrza. Ale czy warto zainwestować w klimatyzator, jeśli lato trwa tylko kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory przenośne we Wrocławiu.

Klimatyzator- jak funkcjonuje?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady działania klimatyzacji jest to dosyć prosty system. Generalnie jest to porównywalne z lodówką-  schemat chłodzenia powietrza jest analogiczny. Klimatyzator zbudowany jest z parownika, skraplacza a także sprężarki. Powietrze, które trafi do wewnątrz ochładzane jest w parowniku przez oddanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie przejść do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Na koniec po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowsze rodzaje klimatyzatorów posiadają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić sposób działania tak, aby do pomieszczenia trafiało nagrzane powietrze.
  • Wentylacja – klimatyzator można podłączyć do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, wentylacja będzie działać osobno. Połączenie tych dwóch systemów pozwala dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz powszechniejsza w polskich domach ze względu na niewystarczającą jakość powietrza. Zamontowane w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna opcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator umożliwia utrzymanie stałej, właściwej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, a także przeciwdziała pojawieniu się grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to dodatkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator wyposażony w jonizator ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli podejmiemy decyzję o montażu klimatyzacji w pomieszczeniu, warto pamiętać aby była ona regularnie serwisowana. Dzięki temu powietrze będzie wysokiej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny znacznie dłużej. 

Wady i zalety klimatyzacji

Jak większość urządzeń, klimatyzator ma określone minusy i zalety. Główną jego wadą jest cena samego urządzenia, oraz koszt jego montażu. Montaż klimatyzacji warto zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to szybko i rzetelnie, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do kolejnej wady, gdyż zakładanie klimatyzacji często związana jest z kuciem ścian i jest to naprawdę duży remont. Oczywiście jeśli nie posiadamy miejsca na stały montaż, warto zastanowić się nad klimatyzatorem przenośnym. Są firmy oferujące wynajem klimatyzatorów w korzystnych cenach. Co więcej, klimatyzator należy regularnie oddawać serwisowaniu i zmieniać filtry. Z pewnością klimatyzacja ma dużo plusów. Głównie jest to komfort termiczny w okresie upalnych dni, które zdarzają się znacznie częściej. Dzięki temu także sen w wysokich temperaturach będzie bezproblemowy. Następnę korzyścią tego urządzenia jest poprawa jakości powietrza, co jest istotne zwłaszcza dla osób chorujących na astmę i alergię. Wewnętrzne filtry powietrza skutecznie polepszają jego czystość. Kolejną korzyścią mającą dobry wpływ na domowników jest podtrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Plusy klimatyzacji zdecydowanie przeważają jego wady, przez co warto zakupić to urządzenie. Co w przypadku, kiedy nie mamy miejsca na zainstalowanie klimatyzatora, lub korzystać z jego zalet tylko w okresie letnim?

Klimatyzator mobilny- dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych

Obecnie powstaje coraz więcej wypożyczalni klimatyzatorów. Są one bardzo popularne szczególnie w dużych miejscowościach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wolnej przestrzeni na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje urządzenia dla wesel w salach gdzie nie ma stałej klimatyzacji. Zauważalnie poprawia to komfort gości weselnych. Należy mimo wszystko pamiętać, że nie każde urządzenie będzie się nadawało do ochładzania dużych pomieszczeń. Najważnieszą korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że wyposażony jest on w kółka i z łatwością można go przemieścić. Na pewno wadą takiego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on znacznie głośniejszy, aniżeli urządzeń zainstalowanych na stałe. Klimatyzatory mobilne nie są także tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Na pewno przed decyzją co do kupna lub wynajęcia klimatyzatora należy rozważyć wszystkie plusy i przeciw. Często pomimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego klimatyzatora, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które pozwoli nam mimo wszystko rozkoszować się przyjemniejszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wypożyczenie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto wybrać model jak najcichszy.