niedziela, 16 stycznia, 2022

Budowa

Zastosowanie, rodzaje i zalety kruszyw budowlanych

Przy tak wielu rodzajach kruszyw nietrudno się zgubić. Jaki jest odpowiedni do Twojego projektu? Przeczytaj więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest często wykorzystywane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to termin używany do opisania sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Najczęstsze rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się materiałem, z którego pochodzą i wielkością ziarna, a każdy gatunek ma inne użycie. 

Klasyfikacja kruszywa

Można podzielić gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które powstały w wyniku erozji skał lub zostały wytworzone przez mechaniczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, lecz poddawane są one recyklingowi oraz obróbce cieplnej, dzięki czemu powstają nowe kruszywa takie jak, np. keramzyt. Jeśli chcesz kupić kruszywa w okolicy Trójmiasta to udaj się do www.polgravel.pl. Znajdziesz tam wszystkie gatunki omawianych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W budownictwie kruszywa najczęściej stosuje się do przygotowania mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej objętości betonu. W zależności od gatunku betonu wykorzystujemy różne rodzaje kruszyw. Do tworzenia zwykłego betonu używamy, m.in. granitu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. baryt. Do tworzenia lekkiej mieszanki odpowiedni jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest też piasek, między innymi do przygotowania zapraw murarskich. Jeśli poszukujesz kruszywa na terenie Trójmiasta, firma Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie wybrać rodzaje kruszyw?

Zależnie czego wymaga Twój plan, czy jest to budowa domu, albo też ozdobienie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć również jako ozdoby stawu. Często w tym celu wykorzystywane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często wykorzystywane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi teren, zabezpieczamy ziemię przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu powinieneś użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i dobre odprowadzenie wilgoci. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci materiał odpowiedni do twoich potrzeb.